Site-ul copiilor ortodocsi

Forum

Post Reply
Forum Home > General Discussion > Responsabilitatile nasilor de botez in cresterea copilului

Florin
Member

Buna ziua si bine v-am gasit! As vrea sa apelez la voi cu cateva intrebari legate de rolul si eventualele responsabilitati ale nasilor de botez. Sunt acestia implicati doar in taina botezului propriuzis sau ar trebui sa aibe responsabilitati ulterioare in indrumarea/cresterea copilului si anume in ce ar consta aceste responsabilitati? Pun aceasta intrebare pt ca desi se spune ca nasii ar trebui sa fie indrumatori spirituali ai copilului, din proprie experienta si o spun fara nici un fel de resentiment, eu am aflat despre credinta ortodoxa si ce anume presupune a duce o viata de crestin ortodox nu de la nasii de botez, nu de la parinti, ci , intamplarea a facut de la un grup de tineri in anturajul carora am ajuns la un moment dat. As fi foarte bucuros sa imi impartasiti din experientele si cunostintele voastre si va multumesc anticipat. Vreau sa le multumesc si administratorilor site-ului, este o initiativa foarte buna si folositoare si din pacate nu foarte des intalnita de a intretine un spatiu interactiv dedicat credintei. Florin.

July 6, 2012 at 9:53 AM Flag Quote & Reply

Florin
Member

Buna ziua si bine v-am regasit, a propos de subiectul de mai sus am gasit informatii interesante pe forumul site-ului www.crestinortodox.ro la pagina

http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?p=457266#post457266

subiectul fiind "Catehezele prebaptismale - mai sunt ele de actualitate?", unde se vorbeste despre initiativa din cadrul unei eparhii ortodoxe din Uzbekistan, ce apartine de Biserica Ortodoxa Rusa, si unde este organizata periodic o serie de 12 cateheze duminicale la care trebuie sa participe nasii si cel care urmeaza a se boteza (cu varsta de peste 15 ani). Indraznesc sa reproduc mai jos doua dintre interventiile pe acest subiect, cele care mie personal mi s-au parut cel sintetice:

"Este bine ca nasii sa cunoasca lucrurile esentiale despre credinta in care urmeaza sa boteze un copil (care este totodata si propria lor credinta) si in special sa cunoasca mai multe despre Taina Sfantului Botez. Daca nasii nu doresc sa afle aceste lucruri de mare importanta, desi li se ofera ocazia, inseamna ca ei se limiteaza doar la a face ceva formal. Nu inteleg nici importanta Tainei, nici obligatiile ce decurg din gestul lor, ci totul se opreste din pacate la Slujba oficiata la Biserica. Pentru toate ne facem timp, insa pentru un lucru atat de important, nu. Este trist cum pretuim desertaciunea si ignoram esentialul. "

si

"Orice comunitate religioasa,ajunsa la un anumit moment al dezvoltarii sau evolutiei ei prin istorie,mai ales in timpuri in completa antiteaza cu sperantele membrilor,cauta spre trecut,idealizand,motivat sau nu,perioade ce o pot hrani spiritual cu speranta reinvierii lor.

In acest caz situatia nu este nici pe departe doar un demers idealizat ci in ziua de azi,cand nasii(intr-o proportie covarsitoare) sunt alesi pe orice alt criteriu decat cel care se impune si drept urmare neindeplinirea obligatiilor spirituale ce le revin nu face decat sa genereze alte si alte generatii de crestini pe care-i vezi(in cazul fericit)doar la sarbatori,cu toate consecintele dezastruoase ce decurg din acesta indiferenta ucigasa(pt suflet)si tinand cont ca din motive(parerea mea)pur lumesti(drama Bisericii in ziua de azi fiinfd permiterea intrarii lumescului,in sens negativ,in ea)acesta situatie a fost tolerata(iar efectele le vedeti cu ochiul liber)eu votez pentru ,,DA"ca raspuns la intrebare cu ambele maini.

Iar parintii (ai carora nasi alesi pt copil nu doresc sa treaca prin acest ,,chin"de instruire) sa nu fie tristi pt ca in acest caz copilul lor a primit sansa de a-si gasi un adevarat sprijin spiritual in viata,real,si nu doar un personaj ce aduce un dar la Botez intr-un plic(sa fie din partea lu Mamona fericit ca banu a invins credinta?) si il invata sa puna micii pe gratar :) Perpetuarea situatiei actuale,pe care multi o cunosc foarte bine dar putini vorbesc despre ea,se va termina cu un dezastru spiritual cu azimut direct la Judecata de Apoi"

Acest ultim citat mi s-a parut foarte util mie personal, am deschis acest subiect recunosc, cu scopul egoist de a gasi cat mai multe raspunsuri si exemple pe marginea acestui subiect, eu insumi impreuna cu sotia am botezat un copil si nu pot spune ca am facut tot ce ar fi trebuit , ca parinte spiritual pt finul nostru.

Florin.

July 9, 2012 at 10:01 AM Flag Quote & Reply

Daniela
Site Owner

Doamne ajută, Florin!

Da, problema ridicată de tine este una foarte importantă şi căreia, din păcate, în ultima vreme nu i se acordă întotdeauna importanţa cuvenită.

Este adevărat şi dureros că sunt unele familii care-şi botează copiii în virtutea unei inerţii (că aşa ştiu sau au auzit că se face, sau de gura bunicii sau a neamurilor din ţară) sau ca un motiv în plus de a avea o petrecere de la care să iasă şi nişte bani/cadouri eventual, sau ca o oportunitate de a lega o "prietenie/rudenie" cu cineva cu "stare" sau "funcţie înaltă". Dureros, dar adevărat!

Şi iată cum deja se pleacă greşit. Din alegerea naşilor.

Din punctul de vedere al Bisericii, naşii trebuie să poată să fie un exemplu şi buni îndrumători spirituali pentru noul intrat în rândul ortodocşilor. De aceea ei trebuie să fie familie ortodoxă. E foarte bine ca înainte de botez, părinţii şi naşii să se spovedească, astfel ca preotul să poată discuta cu fiecare în parte, iar apoi şi cu toţi laolaltă, pentru a fi sigur că cei implicaţi cunosc semnificaţia şi îndatoririle noi ce şi le asumă prin Taina Sfântului Botez.

Iar dintre îndatoririle de naş, sau părinte spiritual, aş putea să enumăr câteva: purtarea la biserică a pruncului pentru a putea fi împărtăşit cât mai des, pentru întărirea lui sufletească şi trupească, iar acesta să-i devină un obicei; devenirea naşului o persoană cât mai cunoscută, iubită şi cinstită de către copil; când acesta a crescut, purtare de discuţii prin care să faci finuţul să-l cunoască pe Dumnezeu şi ceea ce înseamnă El, cu cât mai multe exemple pe înţelesul lui, să-i fii un prieten în care să aibă încredere şi pe care să-l poată întreba DE CE?, fără reţinere; ajutor spiritual şi material, dacă e nevoie şi posibilitate.

Iată de ce naşii ar fi bine să fie nişte persoane apropiate familiei, şi fizic şi sufleteşte. Aceste îndatoriri ar putea fi realizate mai uşor.

Dar la urma urmei cred că Dumnezeu are grijă de copiii lui (important este să fii creştin şi să te poţi bucura de darurile ce ni le-a lăsat Dumnezeu pe pământ pentru mântuirea noastră) şi chiar dacă, după o vreme drumurile vieţii fac ca familiile să se îndepărteze fizic, "sămânţa" să existe şi să-şi poată găsi "pământ fertil" ca să rodească.

Din fericire pot să spun că există familii care înţeleg şi aplică ceea ce mărturisesc prin SIMBOLUL CREDINŢEI, spus în faţa Sfântului Altar cu pruncul în braţe şi care realizează că prin mântuirea finuţului lor îşi lucrează şi propria mântuire.

Doamne ajută!

Daniela.

July 16, 2012 at 3:36 PM Flag Quote & Reply

You must login to post.

Noutăţi pe site

DOAMNE AJUTĂ!

Dintre ultimele postări:

* Au fost publicate pe site noi povestiri cu tâlc  și jocuri (30 la 32 - diverse teste de personalitate) / rebusuri (16-18 ). Puteți citi, de asemenea, două creații ale unor inimi curate: ce este IUBIREA (pe prima pagină a site-ului) și povestea Sfântului Spiridon (la Rugăciuni și Poezii)

* Noi articole despre: TRIOD sau Puritatea inimii și a limbajului sau ÎNGERII - ajutorul nevăzut sau Mănăstirea ”SF. IOAN CEL NOU” de la Suceava, pe scurt. Mai multe puteți citi aici.

* O rubrică utilă cu noi materiale în pagina DE CITIT, DE ÎNVĂȚAT vă stă la dispoziție: MATERIALE PENTRU ORA DE CATEHISM; un ajutor pentru cei mari în munca cu cei mici; noutate: EDUCAȚIA PRIN PATRIMONIU - una din temeliile sufletești, în comunitățiile care își cunosc și își prețuiesc valorile! (tehnici de lucru pentru realizarea de: ICOANE PE STICLĂ, LINOGRAVURĂ, ROATA OLARULUI, PORTRET - Școala AGATONIA)

* !!! ATENŢIE !!! Au fost dezactivate conturile celor care nu le-au folosit în cursul anului 2016.

Noutăţi Video

149 views - 0 comments
124 views - 0 comments
128 views - 0 comments
147 views - 0 comments