Site-ul copiilor ortodocsi

Forum

Post Reply
Forum Home > General Discussion > Pasaje din cartile sfinte

Ioana
Member

M-am gandit ca ar fi de folos sa postam cate un pasaj care ne poate fi de folos noua sau unei persoane apropiate la vreme de nevoie si nu numai. Pentru asta, am putea, chiar, sa le invatam pe de rost. Dumnezeu sa ne ajute!

"Iata, precum sunt ochii robilor la mainile stapanilor lor, precum sunt ochii slujnicei la mainile stapanei sale, asa sunt ochii nostri catre Domnul Dumnezeul nostru, pana ce Se va milostivi spre noi." Psalmi

--
August 23, 2011 at 12:12 PM Flag Quote & Reply

Preotese
Administrator

"dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă" (Matei 15:14)

Cred ca e foarte sugestiv, nu? Sper sa fie de folos.

August 23, 2011 at 3:20 PM Flag Quote & Reply

Ioana
Member

da, de aceea trebuie sa ne lipim de cei care ne indruma catre bine si sa incercam sa ii aducemsi pe altii catre credinta cea adevarata, ortodoxa

August 24, 2011 at 11:57 AM Flag Quote & Reply

Ioana
Member

"Nu rasplatiti raul cu rau sau ocara cu ocara, ci, dimpotriva, binecuvantati, caci spre aceasta ati fost chemati, ca sa mosteniti binecuvantarea." Intaia Epistola Soborniceasca a Sf. Ap. Petru

August 24, 2011 at 11:59 AM Flag Quote & Reply

Daniela
Site Owner

Da, frumos, o misiune grea dar nu imposibila. Doamne ajuta!

Si un alt citat, care sta la baza acestui site:

"Lasati copiii si nu-i opriti sa vina la Mine, ca a unora ca acestia este Împaratia Cerurilor." (Matei 19,14)

August 25, 2011 at 3:55 AM Flag Quote & Reply

Daniela
Site Owner

Si as mai vrea sa adaug un citat, chiar daca nu e din Sfânta Scriptura, dar care arata ca si unii oameni de stiinta, despre care se crede ca accepta numai ce e demonstrat prin formule, au credinta.

"Daca Dumnezeu nu exista si eu cred, nu am pierdut nimic; iar daca Dumnezeu exista si eu nu cred, am pierdut totul. (Blaise Pascal - matematician, fizician, filosof si teolog francez, 1623-1662)

August 25, 2011 at 5:51 AM Flag Quote & Reply

Ioana
Member

Doamne ajuta sa fim cat mai multi cei care credem si sa punem si in practica cele pe care le aflam! Si pentru ca nimic nu este usor, as vrea sa amintesc si citatul de mai jos.

"Mare bucurie sa socotiti, fratii mei, cand cadeti in felurite ispite, stiind ca incercarea credintei voastre lucreaza rabdarea." Epistola Soborniceasca a Sf. Ap. Iacov

Marturisesc ca de multe ori nu am deloc rabdare si ma rog la Dumnezeu sa imi dea mai multa rabdare. Ii indemn pe toti copiii sa fie rabdatori si ascultatori, pentru ca doar astfel vor obtine cele mai bune daruri.

--
August 25, 2011 at 10:14 AM Flag Quote & Reply

Daniela
Site Owner

"Fiii mei, sa nu iubim cu vorba, numai din gura, ci cu fapta si cu adevarul." (1 Ioan, 3, 18)

Dragi copii, trebuie sa tinem minte ca atunci cand iubim cu adevarat (de exemplu: noi spunem ca iubim pe Dumnezeu, sau pe mama sau tata, sau pe fratele sau sora etc.), trebuie sa si demonstram prin fapte bune, altfel totul pare o minciuna.

September 1, 2011 at 3:55 AM Flag Quote & Reply

You must login to post.

Noutăţi pe site

DOAMNE AJUTĂ!

Dintre ultimele postări:

* Au fost publicate pe site noi povestiri cu tâlc  și jocuri (30 la 32 - diverse teste de personalitate) / rebusuri (16-18 ). Puteți citi, de asemenea, două creații ale unor inimi curate: ce este IUBIREA (pe prima pagină a site-ului) și povestea Sfântului Spiridon (la Rugăciuni și Poezii)

* Noi articole despre: TRIOD sau Puritatea inimii și a limbajului sau ÎNGERII - ajutorul nevăzut sau Mănăstirea ”SF. IOAN CEL NOU” de la Suceava, pe scurt. Mai multe puteți citi aici.

* O rubrică utilă cu noi materiale în pagina DE CITIT, DE ÎNVĂȚAT vă stă la dispoziție: MATERIALE PENTRU ORA DE CATEHISM; un ajutor pentru cei mari în munca cu cei mici; noutate: EDUCAȚIA PRIN PATRIMONIU - una din temeliile sufletești, în comunitățiile care își cunosc și își prețuiesc valorile! (tehnici de lucru pentru realizarea de: ICOANE PE STICLĂ, LINOGRAVURĂ, ROATA OLARULUI, PORTRET - Școala AGATONIA)

* !!! ATENŢIE !!! Au fost dezactivate conturile celor care nu le-au folosit în cursul anului 2016.

Noutăţi Video

149 views - 0 comments
124 views - 0 comments
128 views - 0 comments
147 views - 0 comments