Site-ul copiilor ortodocsi

Forum

Post Reply
Forum Home > General Discussion > Botezul ortodox al copiilor la cateva saptamani

Daniela
Site Owner

Astazi, intrand pe un forum al copiilor, am vazut ca s-a dezbatut problema botezului ortodox la copiii doar de cateva saptamani. Si am realizat ca multi nu sunt convinsi ca e mai bine asa, decat atunci cand sunt deja maturi. Voi ce credeti?

June 7, 2011 at 12:20 PM Flag Quote & Reply

Berghi Galina
Member

Eu cred ca parintii isi face datoria (prima datorie) botezand-usi copilul,cat de mic nu ar fi,a 2-a datorie fiind -  sa-si cresca copilul in aceasta credinta, in primul rand prin propriul exemplu.Si daca acest copil,devenind adult isi va schimba credinta,este o alegere a sa,si nu-l poate obliga nimeni sa faca altfel.Dumnezeu ne-a creat persoane libere cu marea si grea putere de a alege.Is necunoscute caile Domnului! 

June 10, 2011 at 9:48 AM Flag Quote & Reply

Daniela
Site Owner

Bine spus! Asta mi-ar fi placut sa aud din mai multe "guri", dar se pare ca inca e o teama in a-ti expune parerea. Da, asa zic si eu, ca parintii vor binele copilului - si asa cum nu-l intreaba pe copil, cand e bebelus, ce medicamente vrea sa ia cand e bolnav, sau ce vrea sa manance ca sa fie sanatos, sau cu ce vrea sa se imbrace ca sa-i fie bine, asa nu-l intreaba daca vrea sa fie botezat ortodox, fiindca parintele stie cu tarie ca botezul e cel mai de pret lucru ce-l poate administra copilului sau, ca sa-l scape de pacatul stramosesc si sa-l intareasca fizic, psihic si moral (mai tarziu), pentru a infrunta greutatile ce vor  aparea in lumea in care tocmai a intrat. Sper ca toti parintii sa realizeze asta, spre binele si mantuirea copiilor lor. Doamne ajuta!

June 10, 2011 at 2:10 PM Flag Quote & Reply

ionut
Member

nu inteleg de ce botezul unui copil ortodox impune numirea copilului de catre cel care-l boteaza(nasii).as vrea sa inteleg daca acest lucru il impune religia ortodoxa sau este o regula mostenita in anumite zone ale tarii.am observat ca pe cine am solicitat sa imi boteze copilul mau refuzat pe motiv ca nu trebuia sai pun eu numele copilului meu. Altii miau propus sa merg la primarie sai schimb numele daca vreau sa imi boteze copilul.mi se pare cam exagerat.locuind in roma de 15 ani oricui iam explicat  dintre catolici mia raspuns ca religia nu poate impune aceste reguli ci la noi este o traditie impusa gresit de catre batrini

February 4, 2012 at 4:43 PM Flag Quote & Reply

ionut
Member

nu inteleg de ce botezul unui copil ortodox impune numirea copilului de catre cel care-l boteaza(nasii).as vrea sa inteleg daca acest lucru il impune religia ortodoxa sau este o regula mostenita in anumite zone ale tarii.am observat ca pe cine am solicitat sa imi boteze copilul mau refuzat pe motiv ca nu trebuia sai pun eu numele copilului meu. Altii miau propus sa merg la primarie sai schimb numele daca vreau sa imi boteze copilul.mi se pare cam exagerat.locuind in roma de 15 ani oricui iam explicat  dintre catolici mia raspuns ca religia nu poate impune aceste reguli ci la noi este o traditie impusa gresit de catre batrini

February 4, 2012 at 4:43 PM Flag Quote & Reply

Alexandru si Maria
Member

Ionut,punerea numelui la botez nu este impus de Biserica ,nu tine de cultul Bisericii si nici nu este o regula.Numele copilului il pun parintii copilului .Insa este un obicei popular ca numele sa fie oarecum apropiat de cel al nasilor,subliniez: obicei popular,pentru a face putina mangaiere si nasilor,in sensul ca finul le mosteneste numele.Asta nu e regula,ci doar in unele parti.

February 9, 2012 at 3:48 AM Flag Quote & Reply

You must login to post.

Noutăţi pe site

DOAMNE AJUTĂ!

Dintre ultimele postări:

* Au fost publicate pe site noi povestiri cu tâlc  și jocuri (30 la 32 - diverse teste de personalitate) / rebusuri (16-18 ). Puteți citi, de asemenea, două creații ale unor inimi curate: ce este IUBIREA (pe prima pagină a site-ului) și povestea Sfântului Spiridon (la Rugăciuni și Poezii)

* Noi articole despre: TRIOD sau Puritatea inimii și a limbajului sau ÎNGERII - ajutorul nevăzut sau Mănăstirea ”SF. IOAN CEL NOU” de la Suceava, pe scurt. Mai multe puteți citi aici.

* O rubrică utilă cu noi materiale în pagina DE CITIT, DE ÎNVĂȚAT vă stă la dispoziție: MATERIALE PENTRU ORA DE CATEHISM; un ajutor pentru cei mari în munca cu cei mici; noutate: EDUCAȚIA PRIN PATRIMONIU - una din temeliile sufletești, în comunitățiile care își cunosc și își prețuiesc valorile! (tehnici de lucru pentru realizarea de: ICOANE PE STICLĂ, LINOGRAVURĂ, ROATA OLARULUI, PORTRET - Școala AGATONIA)

* !!! ATENŢIE !!! Au fost dezactivate conturile celor care nu le-au folosit în cursul anului 2016.

Noutăţi Video

172 views - 0 comments
154 views - 0 comments
156 views - 0 comments
168 views - 0 comments